

Človek a príroda sú neoddeliteľnou súčasťou jeden druhého. Predstavenie na scénach Kráľovských botanických záhrad Kew je jedinečnou drámou podčiarkujúcou túto vzájomnú závislosť. Pre mňa to bol ohromný zážitok a to sme ani zďaleka nestihli vidieť a vstrebať všetko, čo záhrady ponúkajú. Rada by som sa s vami podelila aspoň o zopár 'naj' momentov z našej návštevy.
V stredomorskej záhrade je vystavený materiál z výlučne prírodnych zdrojov - rastliny vypestované zo semien získaných z voľnej prírody (ostrovov ako sú Sicília, Sardínia, Cyprus, Korzika, Kréta a Mallorka). Táto zbierka nielenže lahodí oku, ale taktiež plní funkciu ochrany vzáznych druhov a ich uchovania pre ďalšie generácie.
Palmový skleník je majestátna viktoriánska stavba postavená v roku 1848. Nachádzajú sa v ňom rastliny reprezentujúce dažďové pralesy všetkých kontinentov.
Takto rastie papája. V ázijskej kuchyni sa dokonca využívajú na konzum aj jej kvety. Plody pôsobia blahodárne na podráždený žalúdok.
Stongylodon macrobotrys (v angličtine známy pod názvom Jade Vine) je pôvodom z Filipín, kde mu hrozí vyhynutie. Vo voľnej prírode je opeľovaný netopiermi. Vedcom z Kew sa len nedávno podarilo vyprodukovať semená a tak zaručiť budúcnosť tohto druhu.
Zázvor veľmi dobre poznáme z regálov supermarketu, ale kto vedel ako v skutočnosti rastie?
Heliconia stricta 'Iris' tak, ako ju nepoznáme - namiesto vázy v kvetinárstve vyrastá zo zeme a je obklopená listami.
Z takzvanej zimozelovej ruže (Catharanthus roseus) sa vyrába účinný liek proti rakovine.
Jeden z napozoruhodnejších príkladov tradičnej japonskej budovy v Európe. Postavená bola v rámci japonsko-bristkej výstavy v Londýne a do Kew si našla svoju cestu v roku 1910.
Okrem veľmi formálnych a exotických záhradných dizajnov tu nájdeme aj výsadbu tradičnej bristskej, vo voľnej prírode sa vyskytujúcej, flóry. Na fotke dolu sa môžete kochať takzvanými Bluebells (v preklade modré zvončeky latinsky Hyacinthoides non-scripta).
Z mosta v tvare sinusoidy si návštevníci môžu užívať príjemnú atmosféru jazera v spoločnosti jeho gagotavých obyvateľov.
Bohatá zbierka bambusov nás na chvíľu prenesie do Ázie.
Opäť záplava modrej. Tentokrát v hlavnej úlohe: Camasia.
Tento takzvaný japonský pagoda strom (Styphnolobium japonicum) bol posadený v Kew už okolo roku 1760. V Číne sa jeho semená zvykli používať na farbenie hodvábu a batiku.
Umenie stelesnejúce včelí úľ upozorňuje na životne dôležitú úlohu včiel pri opeľovaní jedlých plodín a iných rastlín.
Lithops - alebo žijúce kamene
Stĺp obsypaný broméliami (Bromeliaceae).
Komu sa nelení tomu sa zelení? Alebo ako to bolo?...
Na tejto hladine sa v letných mesiacoch pýšia obrie lekná z amazónskych pralesov, ktoré nesú kráľovské meno vďaka ich objaviteľom z britského impéria - Victoria amazonica.

Theobroma cacao - jednoducho kakao :)
Skleníky princeznej z Walesu boli otvorené samotnou Dianou v roku 1987.
V záhradách sa nachádza aj 200-ročná vistéria (Wisteria) - jedna z prvých v Európe.
Najnovšie postavený skleník v Kew je domovom skalničiek, teda vyskohorských rastlín.
Tak a to je koniec predstavenia. Dúfam, že sa čoskoro zas vidíme. :)
Žádné komentáře:
Okomentovat